Haberler ve Duyurular
Haberler >
Haberler ve Duyurular

120 KRUVAZİYER GEMİSİ, ROTALARINI TÜRKİYE'YE ÇEVİRDİ

 

Kruvaziyer gemilerine yolcu başına 30 dolarlık destek kararı doping etkisi yaptı. ABD’li cruise firmaları gemi sayılarını 2018’de 5’e katlarken, Avrupalı firmalar da Türkiye’yi yeniden planlamalarına alıyor.

    Kruvaziyer gemilerinin rotasını tekrar Türkiye'ye çevirmek için seyahat acentelerine yolcu başına 30 dolarlık destek kararı etkisini hissettirmeye başladı. Uluslararası cruise firmaları 2018 için Türkiye'ye yönelik planlamalarını revize ederken, sektörde büyük bir paya sahip olan ABD'li cruise şirketleri Türkiye'nin payını artırdı.

    Tura Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Erkunt Öner, bu yıl Türkiye'ye toplamda ABD'li 10 cruise gemisinin yanaşacağını belirterek, "Gelecek yıl bu sayı daha da gerileyecekti ancak destek kararıyla firmalar Türkiye'nin payını artırma kararı aldı. 2018'de yaklaşık 50 ABD'li cruise gemisi Türkiye limanlarına gelecek" dedi.

AVRUPALI DA GELİYOR

    Bu yıl 110'u Yunan Adaları'ndan, 10'u da ABD'den olmak üzere toplam 120 geminin Türkiye'ye geleceğini aktaran Öner, gelecek yıl bu sayının 200'ü bulabileceğini söyledi. Öner, "Geçen yıl terör bahanesiyle Türkiye'yi rotalarından çıkaran Avrupalı cruise firmalarının da ülkemize tekrar döneceğini öngörüyoruz. Eylül ayında Hamburg'da kruvaziyer zirvesi yapılacak. Konuyu orada da gündeme getireceğiz" diye konuştu. 2015'te 1 milyon 800 bin kruvaziyer turistinin Türkiye'ye geldiğini aktaran Öner, 2016'da bu oranın 600 bine gerilediğini kaydetti. Destekle birlikte 2018'de 2016 rakamlarının yakalanacağını aktaran Öner, "Eğer destek süreklilik arz eder ve herhangi bir terör olayı yaşanmazsa 2019'da 2015 rakamları yakalanır" ifadelerini kullandı.

    ABD'li Royal Caribbean'ın Türkiye İletişim ve Pazarlama Direktörü Cihangir Canıyılmaz, bu yıl Türkiye'ye ortalama 3 bin yolcu kapasiteli 10 gemilerinin yanaştığını, destekle birlikte gemi sayısını 5 katına çıkaracaklarını söyledi. İstanbul'u liman sorunu nedeniyle planlamalarına dahil edemediklerini anlatan Canıyılmaz, "Ancak 2016'da rotamızdan çıkardığımız Bodrum, Marmaris ve Çeşme'ye 2018'de tekrar yanaşacağız" şeklinde konuştu.

 


Gemi Sanayiciler Derneği 2013 Tüm Hakları Saklıdır.