Haberler ve Duyurular
Haberler >
Haberler ve Duyurular

 

DENİZALTI TEKNOLOJİSİNDE MİLLİLEŞME MÜJDESİ

                                                                         

"Havadan bağımsız tahrik sistemli denizaltılar"da torpido kovanlarının bulunduğu kritik bölüm artık Türkiye'de üretilecek.Böylece daha önce Almanya'da üretimi öngörülen 4 adet yeni tip denizaltı için torpido kovanlarının bulunduğu baş kısım, Türkiye'de kurulacak yeni tesislerde imal edilecek.

       Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş (STM), MİLGEM Korvetleri ve denizaltı         projelerindeki  çalışmalarından sonra önemli bir projeye daha SSM’nin yönetiminde öncü oluyor

       STM’nin 25 Nisan 2017 tarihinde imzaladığı sözleşme ile 4 adet Yeni Tip Denizaltı için Torpido Kovanlarının bulunduğu baş kısım (Section 50) 4 yıl içinde Türkiye’de kurulacak yeni tesislerde imal edilmesine karar verildi. Daha önce bu bölümlerin Almanya’da üretimi öngörülmekteydi. Yapılan çalışmalardan sonra, bir denizaltı için kritik öneme sahip olan torpido kovanlarının bulunduğu baş kısım, ‘Sanayileşme ve Yurtiçi Katkının Artırılması Faaliyetleri‘ kapsamında Yalova’da kurulacak yeni tesislerde üretilecek. 4 tip denizaltı için üretilecek olan bu kısımlar, inşaası devam eden denizaltılarla birleştirilmek üzere Gölcük Tersanesi’ne teslim edilecek.

       Yalova’da yeni kurulacak tesisler, Türk Gemi İnşa Sanayi, ağır sanayi, savaş ve uzay sanayii ile nükleer enerji santrallerinin birçok parçasının üretimine de destek verebilecek kapasitede olacak.

      Denizaltı teknolojilerinde gerçekleşen kritik millileşme hamlesiyle; savunma sanayine hizmet veren şirketlerin kabiliyetlerinin gelişmesinin de önü açılarak; Türk Sanayisi’ne bilgi ve teknoloji transferi de yüksek seviyede sağlanmış olacak.

 

 


Gemi Sanayiciler Derneği 2013 Tüm Hakları Saklıdır.